OGLAK

Oğlak karakterini kavramak, bir esintiyi yakalamaktan başka bir şey değildir. Bu burcu öğreneceksiniz. Ama birkaç çalışmaya ihtiyacınız var. Köşedeki sessiz örümceğe dikkat edin. Hızla uçan böceklere karşı hiçbir yakalama şansı yok. Ne var ki, o uçan böcekler örümceğin akıllıca örülen ağına yakalanırlar ve örümcek kazanır. Ezopun, yarışta alay edercesine sürünüp giden ağır aksak kablumbağasını hatırlayın. Hızlı, zeki tavşanın karşısında hiçbir kazanma şansı yoktur. Ama deli dolu tavşan hedefi unutup o yöne, bu yöne koşuşup dururken kaplumbağa kazanır. Dağa tırmanırken keçiyi gözleyin. Kendisini izleyen daha akıllı insanoğlunun stratejisine karşı hiçbir şansı yoktur. Ancak, eşsiz bir şekilde bu iş için yaratılmış tırnaklan üstünde azimle kayadan kayaya seken inatçı keçiye avcılar yetişemez — ve keçi kazanır.

Şimdi bir Oğlak'ı inceleyin onu nerede bulacaksınız? Kendisini yetiştirebildiği ve yükselebildiği her yerde., ilerleyebildiği ve gizli ihtiraslarını daha da geliştirebildiği heryerde onu bulabilirsiniz. Bir sosyal toplantıyı deneyin. Oğlak pervasız bir parti tipi değildir, ama o dağ keçisi gibi dikkatli bir sosyal tırmanıcıdır. Tercihan yüksek gelir seviyesindeki, kancık bir grubu seçin. Orta gelir seviyesini de deneyebilirsiniz, ama bu seviyenin altına indikçe Oğlak'ı bulma şansınız azalır. O kafasına bir abajur başlığı geçirip step dansı yapmayacak, her ne şekildi olursa olsun, dikkati üstüne çekmeyecektir. Geri plandaki hayran gözlemci olacaktır. O etrafındaki çok gösterişli, hareketli, çekici saldırgan ve parlak kişileri sessiz sakin seyrederken, ilk bakışta dikkatinizi bile çekmeyebilir. Gruptaki herkes yansı -herhangi bir yarışı kazanmak için her türlü olağanüstü teçhizatla donanmış gibi görünürse de, bunların çoğu blöf yapmakta, bazıları korkmaktadır; ama hepsi bir hayli cilâlı durumdadır. Oğlak bunların yanında hiçbir şansa sahip değilmiş gibidir -- gene de O kazanacaktır.

Bir iki yıl önce New York'lu bir astrologun kitapçı dükkanını ziyaret ettim. Rastgele cevherler yumurtlarken, O'na hangi kitapları stok etmesi gerektiğine dair öğütler verdim, astrolojik teoriyi onunla tartıştım; o arada O'nun bir Oğlak olduğunu öğrendim, o da benim Koç olduğumu öğrendi. Kendini beğenmişçe O'nun gerçek yükselen burcunu tahmin ettim, O'ndan daha hızlı konuştum, daha hızlı davrandım ve güya duruma hakim oldum. Oradan ayrılmadan önce, bana çekici, nazik bir şekilde gülümseyerek ve büyüleyici bir Macar aksanıyla komik birşey söyledi. Dedi ki "Oğlak her zaman Koç'u yenecektir." Bu sözler önemsizce söylenmişti ama oldukça ciddiydi. Kitapçıdan çıkınca kendi kendime güldüm. "Şu kendini beğenmişe bak," diye düşündüm. "Bir Koç üstü Koç'a kimse üstün gelemez." Ne oldu biliyor musunuz? Hiçbir yerde bulamadığım, belki Nuh Peygamber gemisini yaptığından beri basılmamış ihtiyacım olan bazı kitapları o Oğlak bulup çıka-geldi. Yavaş yavaş Onun bu üstünlüğüne saygı göstermek zorunda kaldım. Şimdi O'nun burcunun özelliklerine gıpta ediyorum, ama sahip olamıyorum. Gördünüz mü? Oğlak kazandı.

Başka bir itiraf. Bir Koç olarak, emir almaktan nefret ederim. Hiçbir zaman Koç yazar işinin kendisine öğretilmesine tahammül edemez. Son günlerde, bir Oğlak kadının yazdığım bazı yazılan düzeltmeye kalkıştığını duydum. Son derece öfkelendim. Kabullenmiş gibi göründüm, ama gizlice dehamın meyvesi olan yazımın bir tek kelimesini bile değiştirmemeye azmettim. Onunla aynı fikirdeymiş gibi davrandım. Sakin sakin, neredeyse ürkekçe, tavsiyelerde bulundu. Nasıl olmuş da o cümleyi kesmeyi ve şu sözcüğü değiştirmeyi kendim akıl edememiştim? Dişlerimi gıcırdatarak, yazımda onun söylediklerini yerine getirince yazının düzeliverdiği acı veren bir açıklıkla ortaya çıktı. Oğlak gene kazanmıştı.
Sonunda o saldırgan Koç kafama şu gerçeği soktum ki, Oğlaklarla savaşmak faydasızdır. En iyisi onların yaptığını yapmak. Oğlak çaylağı ölçüp biçtikten sonra, "Bu arkadaş kolay bir av, ona Tower Bridge'i satabilirim." diye düşünen uyanık satıcıya acımak lazım. Öğreneceği çok şey var.

Keçi bir gruba çok nazikçe katıldığından ve farkında olmadan kendini geri plana çektiğinden, bu burcun fizik özelliklerini farketmek her zaman kolay olmaz. Oğlaklar kemikli ve kalın, ince ve çelimsiz, ya da şişman ve yumuşak olabilirler. Ama gövdesi nasıl şekillenmiş olursa olsun, keçi başka bir yere hareket etmeye karar verinceye kadar, olduğu yere kök salmış intibaını verecektir. Genellikle Satürn insanı düz ince siyah saçlı, koyu renk gözlü, sabit bakışlı, esmer veya yanık tenlidir. Bukleli san saçlı, mavi gözlü Oğlak'lar göreceksiniz. Onlara yakından bakın . Şimdi doğruyu söyleyin, sanki siyah saçlı ve gözlü , esmer tenli doğmuş gibi görünmüyorlar mı? Bu çok hassas bir nokta, ama geçerli. Mesela Marlene Dietrich'i alın. Dresden porseleni bir yüz, yeşil gözler ve mısır püskülü ipek saçlar. Tekrar bakın. Sakin, kararlı hareketlerini gözleyin. Derin, gırtlaktan gelen sesini dinleyin. Efsanevi şaşmaz iş kafasına ve dünyevi ihtiraslarına dikkat edin. Bunlar, daha çok kararlı güvenilir bir esmerle aynı izlenimi vermiyorlar mı? Bu inceliği iyi öğrenin, o zaman bir Oğlak'ın görünüşü sizi hiçbir zaman yanıltamaz.

Her zaman Satürn kişiliğini saran hafif bir melankoli ve ciddiyet havası vardır. Hiçbiri, Satürn'e has disiplin ve kendini inkâr etme etkisinden tamamiyle kurutulamaz. Oğlakların bir çoğunun güçlü ayakları vardır ve uygun ayakkabılar giyerler. Elleri maharetli, sesleri ekseriya düz ve rahatlatıcıdır. Muhtemelen bu seste gururunuzu okşayıcı ve ikna edici bir nezaket sezeceksiniz. Oğlaklar bir kuştüyü yorgan kadar zararsız görünebilir ve davranabilirler, ama aslında bir iğneli fıçı kadar çetindirler. Bunlar bıkmadan, yorulmadan, yılmadan amansızca; hakaretleri, baskılan, hayal kırıklıklarını ve her görevi hazmederek, sükûnetle durmadan çalışırlar; tıpkı keçinin paslı tenekeleri, cam kırıklarını, kartonları hazmettikleri gibi. Aynen keçi gibi demirden mideleri ve tehlikeli boynuzlan vardır. Şen, neşeli, dışa dönük hareketli insanlar enerjilerini şuraya buraya saçıp dağıtırken, Oğlak'lar sağa sola asla bir santim sapmazlar'. Bunlar hiç şaşmadan yukarı tırmanan yolu izlerler. İçlerinde doğuştan varolan inançla, kestirme yolların çukurlarla dolu olduğunu bilerek ve bunları küçümseyerek, hep iyi bilinen yolların güvenliğini tercih ederler.

Oğlaklar, kendilerinden önce dağın zirvesine varanlara ve bu yolculuğun kanunlarım koymuş olanlara çok büyük bir hayranlık duyarlar. Başarıyı sever, otorite ve şerefe saygı duyarlar. Pek çok enerjik ve hareketli insan bunları snop ve suratsız olarak etiketler. Keçi de kendisini eleştirenleri cüretkâr ve aptal olarak etiketleyebilir, ama, genellikle böyle bir savunmaya geçerek gereksiz düşmanlar kazanmayacak kadar zekidir. Satürn'lüler boyun eğer, hak verirler, uyum gösterirler. Yoksa, sadece Öyle yapıyormuş gibi mi görünürler? Oğlak, başkalarının Önden yürümesine izin verir, ama hiçbir mantığa sığmayan şekilde, hedefe önce O varır. Gözleri yıldızlara takılıp kalmaz. Bakışları daima ileriye dönüktür ve ayaklan sımsıkı yere basar. Kıskançlık, ihtiras, heyecan, öfke, hafifmeşreplik, müsriflik, tembellik, dikkatsizlik bunların hepsi O'nun için, kaçınılması gereken engellerdir. Bırakın, başkaları bunlara takılıp düşsün. Oğlak değil. O, arkasında düşenlere dönüp acıyarak bir göz atacak, ya da geçmişteki öğütlere ve yardımlara minnet duyacak, ama hemen tekrar dönüp, hedefine ulaşıncaya kadar yukarı doğru tırmanmaya devam edecektir.

Çok tatlı şekilde romantik olan Oğlak'lar vardır. Bunlar Ay'ın o garip ışığını ve kelebeğin kanadındaki o harikulade renkleri anlarlar. Ancak duygularının kendilerini gerçeklere karşı kör etmesine izin vermezler. Eğer bunlar tipik Starün insanlarıysa, bu böyledir. Oğlak, hayallerle dolu güzel bir şiir yazarsa, teması somut ve noktalamaları yerli yerinde olacaktır. Ne dernek istediği anlaşılacak ve duygusallığın kenarlardan taşmasına asla izin vermeyecektir. Oğlak'ın saygısını kazanmak istiyorsanız, sakın geleneklere karşı gelmeyin. En cüretlileri bile, ki bunlar istisnaidir, toplum tarafından kabul edilmenin gözle görülen kurallarını hiç değilse görürler. Toplum içindeki gösteriler ve çiğ, çıplak, kontrolsüz hevesler onları utandırır.

Pek az Oğlak ihtiraslarını gizlemeyi unutur. Yaptıkları işin en üst mevkiine geçmedikçe de çalışmayı hiç reddetmezler. Sonra inatçı keçiliği tutar ve tırmanmaya merdivenin en üstünden başlamakta ısrar eder, çünkü oraya ait olduğunu hissetmektedir. Doğal olarak böyle bir davranış kasvetli, karamsar, soğuk ve bencil bir insan yaratır ki, bu insanı tatmin etmek mümkün değildir. Ancak bir iki kere sert taşlara toslaması genellikle doğru yolu bulması için yeterli olur.

Genç Oğlak'lar bir bakıma yaşlı Oğlaklardan daha çok hayatlarından memnundur ve bunun iyi bir nedeni vardır. Satürn etkisindeki gençler, Çinliler kadar, atalarına ve büyüklerine sonsuz hayranlık duyarlar. Yaşlıların bilgilerine ve tecrübelerine hürmet etmek Satürnlülerin doğal karakterinde kökleşmiş bir unsurdur. Bu gençler yaşlanıp olgunlaştıkları zaman, o "saygıdeğer atalar" ve çevrelerindeki yaşlılar çekilip gidince, modern kuşağın çılgın hareketleri bu tutucu keçileri korkutup şaşırtabilir. Bunlar başlarını sallayıp "çık, çık!" diyerek ve eski güzel günleri anarak homurdanıp dururlar. Bununla birlikte, şans eseri olarak bunların büyük bir yüzdesi yeni şartlara uyum sağlarlar. Kır saçlı bir Oğlak'ın gençlerle birlikte neşe içinde sıçrayıp oynadığını ve ciddi çocukluğu sırasında kaçırdığı eğlenceleri hayatında ilk kez öğrendiğini izlemek hoş oluyor doğrusu. Yaşlı Oğlaklar ya bozulmuş salatalık turşusu gibi davranırlar, ya da şen şakrak çember çevirip, görülmemiş danslar yaparlar. Pek azı bir kenara çekilip baskı altında tutulan bir heyecanla tebessüm ederken ve ayağıyla müziğe tempo tutarken yakalanır; ama bunlar asla bir içki sofrasının üstüne atılacak cesareti bulamazlar.

O düzgün, biçimli Oğlak burnunun başka insanların işlerine sokulduğunu, ya da Satürn dilinin dedikodulara karıştığını nadiren görürsünüz. Şayet bu burç ikizler veya Balık etkileriyle karışmışsa belki biraz gevezelik eder, ama normalde kendi işleriyle uğraşmak O'na yeter. Kendisinden istenmedikçe öğüt vermeye pek hevesli değildir, ama O'nun pratik zekâsından yararlanmak istediğiniz zaman hiç tereddüt etmeden ve ciddi bir sesle size akıl verecektir. Aynı zamanda, sizin bu öğüdü tutmanızı da bekleyecektir. Oğlak görev ve sorumluluk duygusunu, ve aksilikleri hoş görüyle karşılamayı iyi öğrenmiştir. Siz O'nun koyduğu örneğe uymazsanız size bunları öğretmeye çalışmakla vakit harcamayacak, sadece bir tutamcık sempati göstermekle yetinecektir.

Oğlak'ların para veya sosyal mevki için evlendiklerini belki bir yerlerde okursunuz. Bu abartmadır. Bununla birlikte, "orkestra şefine âşık olmak, ikinci kemanla gönül eğlendirmek kadar kolaydır" diyen kişinin hiç kuşkusuz bir Oğlak olduğunu söyleyeceğim. Pratik keçi, birincisine mali yönden, ikincisine duygusal olarak hazır olmadıkça; ne iş hayatına, ne de evlilik hayatına atılır. Bu insanlar güvenlikleri için tuhaf şeyler yaparlar. Satürn kafasında sürekli olarak yaşlılık vardır. Küçük Oğlak'lar bile içgüdüsel olarak Jasper Amca'yı ya da Minerva Teyze'yi ziyaret etmekten hoşlanırlar. Ne de olsa yalnız kalmış akrabaların bir kaç bonosu veya biraz malı mülkü vardır; hem de bunlar aslında rahat ve cana yakın kişilerdir. Bir Oğlak için bu gayet makuldür. Fırsat, bir keçinin kapısını asla iki kere çalmak zorunda kalmaz. Doğrusunu isterseniz, O kulağını kapıya dayamış dinlemekte ve fırsatı beklemektedir.

Çocuklukta Oğlak'lar akranlarına göre daha zayıf, daha hastalıklı olmaya yatkındırlar. Ancak, yaşlan ilerledikçe kuvvetleri ve hastalığa dayanıklılıkları da artar. Tipik keçinin aklı başında, ılımlı yapısı ona şaşırtıcı bir dayanıklılık verir ve böyle bir yaşama gücüyle yüzyıllık bir ömrü geride bırakanlar pek az değildir. Satürn insanları doktorlardan ve hastanelerden uzak yaşayabilirler, ama bunu yapmazlar. Çünkü onlar için korku, şüphe, üzüntü ve kasvet mikroplardan daha öldürücüdür. Pratik diyetler, tutucu alışkanlıklar veya hastalıklara karşı inatçı dayanma gücü gene de kötümserliğin yarattığı tehlikelerin üstesinden gelemez. Hastalıktan sakınmak isteyen Oğlak'lar açık havada bol miktarda egzersizler yapmalı ve daha olumlu, dışa dönük bir kişilik geliştirmelidirler. Temiz hava, temiz hoşgörü rüzgârları Satürnlü-nün sağlığında mucizeler yaratacaktır. Her iki cinsten hemen hemen bütün keçiler hassas bir cilde sahiptirler. Ciltlerinde asabi kızarıklıklar, alerjiler, sertlikler ve çatlaklar, acaip bir terleme, mesamat genişliği veya sivilceler olabilir. Zararlı yiyeceklere bağlı mide bozuklukla-n ve zihinsel sıkıntılar yaygındır. Kol, bacak kırılmaları olabilir. Diz kapaklan, eklemler ve kemikler hassas bölgelerdir, ve psikosomatik felçler, ciddi başağrıları, böbrek iltihaplan Satürn melankolisinin başka meyveleridir.

Ya güzel, beyaz, kuvvetli dişleri vardır - ya da devamlı çürüme şikayetleriyle durmadan dişçiye yapılan ziyaretler. Genel olarak söylemek gerekirse, sürüp giden depresyonlara bağlı sürekli hastalıklardan sakınırlarsa, Oğlak'ların yaşama gücü harikuladedir. Öte yandan, mafsal iltihabı, romantizma ağrıları çekip duruyorsanız, ağaçta kalan son yaprak olmanın hiç de eğlenceli bir yanı olmasa gerek. Keçinin sağlıklı yaşamak için gün ışığına çıkması ve yağmurda gülebilmesi gerekir.

Öyle de utangaç ve tatlıdır ki... Belki biraz inatçıdır, ama gene de naziktir. Pek de zararsız görünür. Güvenmek ve inanmak için biçilmiş kaftan — gururumuzu da ne hoş okşuyor. Kim O'nu kırabilir, ya da O'nun ihtiraslı oluşundan kim şüphe edilebilir? Siz böyle düşüne durun, Oğlak da kendini güçlendirmek için sizin zaaflarınızdan , kendini beğenmişliklerinizden, kıskançlıklarınızdan faydalanıp durmaktadır. O, öylesine gerekli öylesine vazgeçilmezdir ki, sonunda dizginleri ele almasını siz istersiniz. O zaman köşesinden, gayet mütevazi bir şekilde otorite iplerini çekerek, hiç sıkıntı vermeden size hükmeder. Keçi, egosunu suyun altına iter. istediği şey gerçek liderlik pozisyonudur, iyilikle ama ciddi, dikkatli bir dirayetle, geçmişi ihmalden, şimdiki zamanı karışıklıktan korur ki, güven içinde yapınızı inşa ede-bilesiniz.

O'nun, resmi geçidi büyük pirinç çubukla idare etmesine gerek yoktur. O, resmi geçit için gerekli izni verir ve perde arkasından, geçeceği güzergâhı planlar. Bütün cüretli yüksek ip cambazlarının bir hesap hatasıyla düştükleri zaman Oğlak'ın sağlam, güvenilir ağına ihtiyaçları vardır. Disiplin ve resmiyet sembolü siyah, denizci mavisi, somut pratikliğin sembolü kahverengi, derin dürüst rüyaların neftisi Oğlak'ın sağlam, güvenilir ağına ihtiyaçları vardır. Disiplin ve resmiyet sembolü siyah, denizci mavisi, somut pratikliğin sembolü kahverengi, derin dürüst rüyaların neftisi Oğlak'ın gökkuşağındaki değişmez sakin renklerdir. Onun yumuşak yosunlar ve sarmaşıklarla döşenmiş sessiz ormanında ağır ağır yürüyün ve Satürn'ün sekiz gizli hazinesini arayın. Oğlak'ın salkım söğüdü altında kırmızı yakutlar gömülüdür. Durun --saf, pürüzsüz akik taşının ebedi güzelliğini öğrenin. Oğlak'ın kurşunu somdur, ve Oğlak kömürü hiç sönmeyecek ateşler yakar.