BALIK

William Shakespeare bir Boğa'ydı ama, sanki bir Balık erkeğiyle ilişki kurmayı düşünen herkese şu mesajı bırakmıştı: Erkeklerin yaşamında bir yükseliş vardır, Sele kapılmışcasına alır götürür servete; Birde, tüm yaşamı boynuca O, Sığlıklarda sürünüp, mahkûm olur sefalete.
Şayet bir Neptünlüye âşık olmak üzereyseniz, yukarıdaki dizeleri, burnunuzu her pudralayışta görebilmeniz için, çantanızdaki aynaya yapıştırın. Böylece, kalbiniz bir yana, geleceğinizi ya yapmış ya da yıkmış olacaksınız.

Pembe rüyalar içinde olan kafanızdaki karmaşıklığı çözmeğe ve yanısıra ayışığında yüzmeyi kurduğunuz Balık dostunuzun suların ne zaman yükseleceğini bilip bilmediğini iyice anlamağa çalışın. Eğer yükselen suların seline kapılmayı biliyorsa, dünyada hiçbir kızın olamayacağı kadar şanslısınız demektir. Birlikte üne ve servete doğru yüzeceksiniz. Yok eğer, sizin Balığın, gözlerini yıldızlar kamaştırdığı için suların yükselişini görmeyip o coşkun seli kaçırması gibi bir olasılık varsa - sizi uyarırım, böyle bir Neptün akılsızlığı, bilemeyeceğiniz kadar korkunç bir bahtsızlıkla sonuçlanabilir.

Bir Balık erkeği, olmasını istediğiniz herşey olabilir ~ ya da olmasını istemediğiniz herşey olabilir. O'nun yaşamındaki yükseliş fırsatla eş anlamlıdır. Kesin karar, azimli davranış ve başarıya engel olan o sulu hayallere son verme yeteneği ister. Asıl sorun şudur ki, bazı Balık erkekleri,ayaklarına çarptığı zaman bile suların yükselmekte olduğunu asla farkedemezler.

Balık erkeği zayıf değildir. Yalnız bazen solmakta olan bir gümüş yıldızla gereğinden fazla oyalandığı için, başarının parlak güneşini kaçırabilir. Bütün Balıklar tatlı hayalciler değillerdir tabiî. Ama bir çakıl parçasıyla uyandırabileceğiniz Balıklardan daha fazlası, öyledir. Bununla birlikte, gene de bir umut var. Yaşamın olduğu yerde her zaman umut da vardır zaten. Her ne kadar dünya onların o güzel hayal güçlerine ölesiye muhtaçsa da, Balık erkeğin ekmeğini kazanmak için bir işin ucundan tutması gereken zamanlar da vardır. Bir işi tutunca da tam tutar. Zira Neptün'ün keskin zekâsı sezgileriyle birleşince Balığı şana, şerefe ve üne kavuşturacak olan yüksek hedeflere yöneltebilir. Hattâ büyük zenginliğe ve ölümsüzlüğe de erişebilir. Bu kadar olmasa bile (her zaman onikiden vuramazsınız) en azından saygıdeğer bir kişi olur ve rahat bir güvenliğe kavuşur. Sizin birlikte yüzdüğünüz Balık erkeğin bu çeşit bir Balık olmasını dileyelim. Bu koşullar altında başka hiçbir Burç, Balığın yeteneğini ve gücünü (potansiyelini) durduramaz.

Bununla birlikte, diyelim ki yirmi beş yaşlarındaki bir Balık yaşamındaki yükselmeye uygun zamanı farkedemedi, kaçırdı. O zaman, dosdoğrusunu söylemek gerekirse, geleceği pek de ümit vermez. Bunun haksızlık olduğunu mu düşünüyorsunuz? Pekâlâ, süreyi otuz beş yaşa kadar uzatalım, ama bilin ki kumar oynuyorsunuz. Ben geleceği parlak değil dedimse, sizi düşünerek böyle söyledim. Bir eş olarak --aile hayatı açısından. Kendi kişisel geleceği şöyle böyle yeterli olabilir. Eskimiş hayallerini gömüp, basan için taze fikirler üretemeyen pek çok Balık erkeği gene de iyi kötü mutlu olacakları hayatlar yaşayabilirler. Çünkü onların bütün ihtiyacı, kenarı köşesi paslanmış da olsa; o hayallerdir. Buna bir testi şarapla iyi bir somun ekmeği de eklediniz mi, biz uygunsuzların çoğu kadar mutlu bir adam olur çıkar. Ha! Bir şeyi eksik söylediğimi farkettiniz! Bir somun ekmek, bir testi şarap ve Siz, tamam mı? Rubaileri okuduğunuza memnun oldum... Ama şunu bilin ki, "Siz'i kasten atladım. Hayalci, hassas, artistik Balık ekmek ve şarapla da pekâlâ yaşayabilir — hattâ bu ona yeter de artar bile. Gelin görün ki bu perhiz bir eşi, birden beşe kadar tatlı minikleri, hattâ kimbilir, (Burcunu göz önüne alınca) belki birkaç da büyüğünü beslemeğe yetmez. Sizin de, çorap, kozmetikler, ayakkabı, ıspanak, kira parası, kereviz, süt, ampul filân gibi bir takım ihtiyaçlarınız olacak; yani, her halde ne demek istediğimi anlıyorsunuz.

Bu çeşit bir Balıkla evlenebilmek için sadece bir tek çare var: O da mirasyedi olmak. Yok, hayır, bir çare daha var: iki işiniz olması -• biri sizin, biri de O'nun için. Artık şeytan gibi her ikisinde de siz çalışırsınız...

Şimdi; romantik saatler boyunca mutlu olmayacağınızı söylemedim. Bir şey var ki dünya yüzündeki hiçbir çeşit balık romansda sıkıntı çekmez. Aşkı sanki teneffüs ederler. Gelin görün ki, aşk ıspanağın, bebek patiklerinin ve akü sağlığınızın yerini tutmaz. Gezegenler, kendi hikmetleri çerçevesinde, bu hayalci, Allahlık tip Balık erkeğini korumak için bol şans vererek, yaşamın bu çeşit karışıklıklarını halletmişlerdir. Bir patron ya da patroniçe bulurlarsa (ikincisi daha olasıdır, ama ikisi de olabilir) bu adam büyük bir müzisyene — ya da en azından harika bir insana dönüşebilir. Ama, başında siz, o tatlı minikler, ve de daha büyükleri, yaratılışının artistik sadeliğinden doğan bütün o karmaşa varken, bırakın patroniçeyi, patronu nasıl bulacak?

Bu işin yürümeyeceğini kabul etmek zorundasınız. En iyisi, şimdiden tezi yok, O'na güle güle deyin. Biraz ağlarsınız, biraz acı çekersiniz ~ hattâ derinden yaralanırsınız. Ama ne de olsa, yürüyen konuşan bir hayalle evlenip, cüzdanınızda boş dileklerden başka hiçbir şey olmadan ev sahibiyle yüz yüze gelmekten iyidir. Çünkü bu gerçekten acıdır.

Ekmek ve şarap tipini böylesine yürekli ve gerçekçi bir bakışla inceledikten sonra, şimdi diğer tip Balık hakkında konuşabiliriz. Hani şu suyu yükselirken yakalayan Balık. Hiç kuşkusuz O, her kız için, kaçırılmayacak bir kısmettir. Her zaman O'nun bir Einstein'a ya da bir George VVashington'a dönüşmesi olasıdır ki, bu tek kelimeyle harikulade bir şeydir. Gerçi, Einstein'in kafası hafta sonlarında biraz denklemleriyle meşgul olsa da, ve George akşamlan işinden eve gelirken belki bazı sorunları beraberinde getirse de, bundan daha iyisini isteyemezdiniz, ille de kusursuzluk aramak zorunda değilsiniz. Süper pratik Oğlak ve o atak, hiddetli Koç erkeğinin bile birkaç küçük kusuru olabilir. Güzel olan, suyun üst yanına doğru savaşarak yolunu bulan bir Balığın çok büyük olasılıkla, ikiz ödülleri olan şöhret ve serveti ayaklarınıza sermesidir. Başka bakımlardan da O, gerçekten büyük insandır.

Bir Balık erkeğin ön yargılan hiç yoktur. Mokasenleriyle birkaç mil yürümedikçe bir kızılderiliyi, çıplak ayakla dolaşmağa kalkışmadıkça bir budisti yargılamak aklının ucundan bile geçmez. O zaman bile anlayış gösterecek ve eleştirici bir yargıda bulunmayacaktır. Soğuk suçlamalarda çok kısa, sıcak hoşgörüde çok uzundur. Hattâ kayınvalidesine bile anlayış göstermeğe çalışır. Bunu kaç erkek yapar?! Neptün erkeğinin hiçkimsede bulunmayan bir halden anlayışı vardır. Arkadaşları sırlarını O'na açarken tepki göstermesinden hiç korkmazlar. Balıkda şok yaratmak için, gerçekten büyük olay ister. Siz, ben ve sizin Balık üçümüz bir odada otururken içeriye bir adam girse ve dört ayrı eyalette dön kansı olduğu için biraz endişelendiğini anlatsa, belki siz dik dik adama bakarak hapsedilmeyi hak ettiğini düşünürsünüz; ben adama dudak büküp 'kokarca' diyerek alay ederim; ama sizin Balık muhtemelen adama "Hangi dört eyalet?" diye soracaktır. "Kanlanman içinde âşık olduğunuz biri var mıydı?" Balık meraklıdır ama olaylar O'nda hiç şok yaratmaz. O adama gelince, Balığa göre, çok büyük anlayışa ve çok iyi bir avukata ihtiyacı var.

Balık bir ya da iki sırrını kaza ile birine açabilir, ama bunu asla isteyerek yapmaz. Bazen yapacağı zararı farketmeden konuşur. Söylediği sözlerin, insafı az kişilerce yanlış ışık altında yorumlanabileceğini bir türlü anlamak istemez. (Örneğin, o zavallı çok kanlı adamın çektiği sıkıntıları, kendi kızkardeşi ve sizin anneniz gibi insanların neden anlamadıklarını kavrayabilmesi için Balığın bir hayli düşünmesi gerekir.) Öte yandan, birşeyi yüzgecinin altında saklamasını kendisinden özellikle rica ederseniz, ağzı çok sıkı güvenilir birisi olur ve en gizli en korkunç sırlanma bile O'na güvenerek açabilirsiniz.

Merkürinin etkilediği kimi Balıklar çabuk, akıcı olarak ve sık sık konuşurlar. Tipik Neptünlü yavaş konuşur, kibar düşünür ve kendi işinden başkasına karışmamaya çalışır. Gene de, kendim sürekli olarak arkadaşlarının, akrabalarının ve komşularının dertleriyle yüz yüze bulur. Neptün dertleri öylesine güzel dinler ki, hepsi akın atan Balığa koşarlar. Saç kurutucunuzun kırılması, babanızın sinüzit sıkınası, banka hesabınızın suyunu çekmesi gibi küçük dertlerinizi O'na açmaktan hoşlanırsınız, ama pek üstüne varmamaya çalışın. Bir Balık kocanın ya da erkek arkadaşın hiç ihtiyaç duymadığı bir şey varsa, o da dertlerin kucağına yığılmasıdır. Başkaları zaten günboyu dertlerini O'na yüklüyorlar. Paket paket. Sizin yanınızda biraz rahatlamaya ihtiyacı vardır, insanlar aslında Balığa yüklenmek istemezler. Ama Neptün yapısının bu kadar hassas bir alıcı olduğunu pek farketmezler. O çevresindeki iyi ya da kötü, eğlenceli ya da korkunç, karanlık ya da aydınlık bütün titreşimleri tepeden tırnağa algılamaktadır. Her mistik insanın söyleyebileceği gibi (ki bunların çoğu Balıktır) böylesine emici, duygulu bir süngerin yaşamı, ruh sağlığı üzerinde yıpratıcı bir etki yapabilir. Şu bir gerçektir ki, O'nun, kulağını arayan, kalbini çelen herkesin duygularını çok canlı olarak O'na hissettiren hassas alıcıları vardır. Balık insanları çoğunlukla uzun süreler dinlenmek zorundadırlar. Neptün ruhu arada sırada yalnız kalmalıdır ki, taze esintiler kendisine aktarılan bütün o dertlerin yaralarını iyileştirebilsin ve sakin, yıpranmamış kişiliği geri gelsin. O yüzden Balık erkeğinizi sükûnet anlarında sakın rahatsız etmeyin. O'nun o sükûnete çok ihtiyacı vardır. Yalnız kalmak ya da kendi başına yürümek isterse, bırakın gitsin. Çok fazla bir arada olmak Balığın aşkındaki güzelliği bozabilir. O sevginin sere serpe büyümek için genişliğe ihtiyacı vardır.

Balığın hassas olduğunu ve kolayca incinebileceğim unutmayın. Balığın çekingenliği kendi yetersizliklerini üzülerek farketmesinden ileri gelir ve bu yetersizlik her ne olursa olsun, O'na çok acı verir Hayranlık duyduğu birinin O'nun erdemlerinin farkında olduğunu bilmek ister. O, sizsiniz. Desteğinizi O'ndan hiçbir zaman esirgemeyin.

Balık Yoga ye Zen yapmayı, doğa üstü olaylar ve inançlarla uğraşmayı deneyebilir. Belki astroloji, numeroloji ye hatta yeniden dünyaya geliş konularına da ilgi duyacaktır. Akrep gibi Balık da gizli güçler, bilinmeyen olaylarla ilgili kurallara ilgi ve anlayışla doğmuştur. Yaratılışında bulunan bu gibi ilgiler kendisi için genellikle iyidir. Ruhsal dengeyi korumasına yardımcı olur ve canlı hayal gücünü dengede tutan bir çapa görevi yapar. Balık erkeği arada sırada öfkelenir ama öfkesi pek şiddetli değildir ve uzun da sürmez. Kızgınlığı geçtiği zaman da sular gene durulur ve yaşam tekrar eski huzurlu sakın havasına döner. Bazı Neptün erkekleri evde biraz bağırıp çağırsalar da zararsızdır. Balık için örneğin Boğa Burcunun boğası gibi gerçekten böğürmek hemen hemen olanaksızdır. Görüyor musunuz, ne kadar şanslısınız?

Kendisinin duygularım, düşüncelerini anlamak güçtür ama, Balık başkalarının kafalarındaki şeytanlıkları apaçık görmekte hiç güçlük çekmez. O'nu aldatmak zordur. Kafanızın içinden dosdoğru öbür tarafı görecektir. Öte yandan, sizi yanıltmak için iyi bir nedeni olduğu zaman, yanıltabilir. Kendi kişisel işlerini, duygularını meraklı gözlerden kesinlikle gizli tutmak istediği için karşısındakini yanıltır.

Tanıdığım bir Balık bu işte o kadar ileri gitti ki, hükümeti yanıltmayı başardı; bu da öyle kolay bir iş olmasa gerek. Tüm yaşamı boyunca nüfus sayımı görevlilerinden sakınmayı başarmış, îç Gelirler vergi memurları herhalde bir Pago Pago yerlisini ondan daha iyi tanıyorlardır. Yakayı ele vermiyor, çünkü kendisi bir yazar. Telefonu uydurma bir isme kayıtlı; sosyal güvenlik kam veya ehliyet almak için de hiç müracaatı olmamış. Adamın birinin bir numara çevirip bütün özel sırlarını öğrenivermesinden korkuyor.

Belki sizin Balık bu konuda o kadar nörotik olmayabilir. Ama gene de, aslında puro aldığı halde size kuru temizlemecide olduğunu söyleyeceği zamanlar olacaktır. Neden bunu ben de bilmiyorum. Kendisi de bilmez. Bu Balığın zevk aldığı anlaşılan (ikizler de öyledir) bir çeşit zararsız aldatmacadır. Yeşil pantolon askısı takarken, başkalarının turuncu askı taktığını ya da hiç askı kullanmadığını sanmaları O'na, her nasılsa, güven duygusu verir. Madem ki bu O'nu mutlu ediyor, öyleyse bırakın o küçük bilmecelerini kullansın. Bunu ne diye büyük bir sorun haline getirmeli? O'nun temizleyicide olmadığını siz de biliyorsunuz, çünkü dükkanda puro alırken kendi gözlerinizle görmüştünüz. Pantolonun Pazartesiye kadar hazır olmayacağını söylediklerini anlatacak olursa, temizleyicinin elinin de pek yavaş olduğunu söyleyin, geçin. Sadece canlı hayal gücünü yağlayıp tam hızla çalışır durumda tutmak için, böyle ufak tefek aldatmacalar yapmaktan çok daha kötü alışkanlıkları olabilirdi.

Öyle büyük kıskançlık nöbetlerine tutulmayacak. Tutulsa bile, doğuştan öyle kusursuz bir aktördür ki, (eğer bunu göstermesine fırsat verirseniz) büyük olasılıkla bunu size belli etmeyecektir. Ama, tüm o şair, yumuşak yaratılışıyla gene de bir erkektir, sizden her halükârda tam bir sadakat bekleyecektir. Öte yandan, siz kendi kıskançlığınızı önlemeye bakın. Zira O'nun her iki cinsten de sıcak arkadaşları olacak ve onlara pek sevimli davranacak; hattâ bazen hiç uygun olmayan saatlerde. Sosyallik O'nun doğal yapısı. Elinden birşey gelmez. Eğer siz şiddetle sahiplenen bir tipseniz, tehlike var demektir. Bir Koç ya da Aslan kızı başka bir ay ışığının peşine düşse daha iyi olur. Balık güzelliğe hayrandır, zaman zaman güzel bacaklara baktığı olur. Biraz gayretle buna göz yumarsanız, ödülünüz, hem romantik bir âşık, hem de evrendeki herşey hakkında konuşabilen, iyi bir arkadaş olmayı bilen nazik bir koca olur.

Ö yalnızlık ve sıkıntı anlarında üstünüze hey heyler gelince, önlüğünüzü çıkartıp akvaryumun arkasındaki köşeye fırlattığınız gibi üstünüze san bir elbise ve yüzünüze de bir altın gülücük takın, yeşil biletlerinizi alıp neşeli bir şova gidin; O'nu götürmeyin. Balıklar özellikle imâya karşı hassastırlar. Para konusunda tutumlu ve dikkatli olmasını sağlamanız pek kolay olmayabilir. Neptün insanları (Oğlağın veya Boğa, Kova, Yengeç Burçlarındaki güçlü gezegenlerin etkisinde değillerse), açıkçası pek tutumlu sayılmazlar. Tutumlu olmayı öğrenecektir. Ama lütfen siz de müsrif biri çıkıp işleri büsbütün karıştırmayın. Tabii elinizden gelirse. Her ailede bir müsrif, evin fakirleşmesine yeter. Balığın önünde iyi bir örnek olmalıdır. "Lideri izle" kuralı Balık karakterinde nasıl işe yarar, bilemezsiniz. Yani, eğer lider O'nun yakını ise ve saygı duyduğu biriyse. Balığın doğal yapısı, çevresindeki titreşimlere karşı çok hassas bir alıcıdır. Özellikle bu titreşimler duyguyla yoğunlaşmışsa.

Çocuklar için bulunmaz bir eğlence ve oyun arkadaşıdır. Belki onları tekne gezintilerine, yüzmeye ve snorkelle dalmaya götürecektir. Çocuklar en sevdikleri masal kahramanlarını yaşayan renkleriyle canlı olarak O'nda bulacaklardır. Onların küçük kafalarını yaşlarına göre felsefe serpintileriyle zenginleştirebilir, onlara yumuşak baladlar söyler, ya da yoga stili başlarının üstünde durmayı öğretir. Çocuklar her halde O'nu çok sevecekler. Az rastlanır bir yetenek olarak, küçük bir kuşu incitmeden ve korkutmadan avucuna almayı bilmesi sayesinde çocuklarınız dengeli ve uyumlu büyükler olarak yetişecekler. Çocuklarla ilgili sorunlar çıktığı zaman siz onları tokatlarken O dertlerini dinleyecek — siz burunlarını ve giysilerini temiz tutarken O kafalarım canlı ve faal tutacaktır. Ve sonuç kuşkusuz iyi olacaktır.

Hiçbir zaman bu adamın hayallerini küçümseyip ayak altı etmeyin --bunu hiç affetmez ve hiç unutmaz. Hayal arabasını bağlayacağı iyi, sağlam bir yıldız bulmasına yardım ederek, hayallerini gerçekleştirmesi için O'na bir şans tanıyın. Bağlanacağı yıldızın da sağ duyu eklipsinde, vızıldayan değil parlayan bir yıldız olmasına dikkat edin. Aşkta Balığın duygusal olarak sınırsız bir güvene ve sadakata ihtiyacı vardır. Bu, aynı zamanda, aslı olamayan yakınmalarla O'na yüklenmemeniz gerektiği anlamına da gelir. O'nun heyecan dolu umutlarının anlayışlı bir sevgiyle sulanması, beslenmesi gerekir. Mutlu bir aile hayatıyla da toprağını zenginleştirmeyi unutmayın. Durmadan kusur bulup dırdır etmek ve eleştirmek gibi öldürücü haşaratı onun köklerinden uzak tutun. Birgün kafasındaki o vahşi ve çılgın umutlar arka bahçenizdeki, gereksiz yaban otlarından, yüksek para ağaçlarına dönüşecek ~ hem de sizin özel rüyalarınızın erişemeyeceği kadar yüksek ağaçlara... Balığın yüreğinden sonsuza kadar umut fışkırır. Onu küçümsemeyin. O umut pınarlarını sevgi ve şefkatle beslerseniz, birgün sizi hiç umulmadık muazzam bir şans yağmuruna tutabilirler.

Balığın "kendini mahveden" bir burç olduğunu duymuş ya da okumuşsunuzdur; bu da sizin sinirlerinizi bozup terslik etmenize yol açabilir. Korkmayın. Bütün Neptün erkeklerinin her zaman biraz kendilerine zarar verdikleri doğrudur. Ama, tıpkı, size bağlanmadan verilen bir paketi bağladığınız gibi, O'nu da tekrar 'sağlamlaştırabilirsiniz'. Düğümleri yeterince sıkı atarsanız, sık sık çözülmez. O'na kahvaltıda bir hayal, öğle yemeğinde zekîce bir şaka, akşam yemeğinde Chopin ve yemekten sonra da Browning ikram edin. Sonra da keyfinize bakın. Atlamaktan korkmayın, çünkü su çok güzel.