BASAK

Başak kızını hayalinizde, nazik, el değmemiş kar kadar temiz bir bakire kız olarak mı canlandırıyorsunuz? Hayalleriniz biraz sonra paramparça dağılacak demektir. Başak kızı tülden giysisi içinde göl kenarına diz çökmüş bir su perisi değil, ne yazık ki... Hayallerinizi yıktığım için üzgünüm.

Bir Başak kadını okyanus ötesinde rastladığı bir erkek için kocasını terkedebilir, evliliğin nimetlerine erişmeden önce âşığının çocuğunu taşıyabilir ve kendisine düşman kesilen bir dünyanın karşısına gene de başını dik tutarak çıkabilir. Bu da pek o kadar saf genç kız ya da bakire işi olmasa gerek. Lekesiz kadınlığın bu nazik, narin sembolü hakkında öğrenilmesi gereken çok şey var. Kesin olan bir şey varsa, omurgası paslanmaz çelikten yapılmıştır.

Aslında utangaç biri olduğu doğrudur. Bu, tanışma götürmez. Başak kızları ateşli, atak konuşmalar yapmak için sabun kutularının üstüne tırmanmazlar, ya da Carry Nation gibi meyhanelerde dolaşmazlar. Sarhoşken araba kullanmaktan tutuklanmazlar. Çadır tiyatrosunda maskaralık yaparken bulacağınız herbir Başak kızı için beş îngiliz lirası vermeğe hazırım. Ama, bir Başak kadını ne de olsa kadındır. O da tüm gerekli silâhlarla donanmıştır. Bunlar arasında, mutluluğa giden yol O'nu nereye çekerse, peşi-sıra oraya kadar gitme azmi de vardır. Bu yol üstündeki birkaç dikenli çalı O'nu ne bayıltır, ne de yardım istemek için yalvartır.

Bir Başak kadının toplum yasalarına karşı geldiğini duyarsanız, şu satırları dikkatle okuyun. Bu kadın aslında temiz düşüncelidir-doğru. Ama aşk da temizdir. Gerçek aşk... Başak da zaten başka çeşit bir aşkla ilgilenmez. Bir kez Merküri (Utarit) ruhu canlanmaya görsün, Başak kızı en yüksek dağlara tırmanacak, galoşları ve gemici ceketiyle dalgalı denizlerin üstünden fırtına gibi esecektir. Bu da o ufak tefek, şifon gibi ince hayali önemli ölçüde karartabilir,. Ama unutmayın, Başağın gerçek hâkimi Vulkan'dır ve o da gök gürültüsü tanrısıdır. Evliliğin yolunda gitmediğini farkeden ve kusursuz bir aşk bulan (ya da öyle olduğunu sanan, ki ikisi de aynı şeydir) bir Başak kadını, eski bağları koparmakta tereddüt etmeyecektir. O bağları keserken de bir cerrah kadar soğukkanlı ve dikkatli olacaktır. Aile ocağını söndürmekten nefret eden Başak, iki yüzlülükten daha çok nefret eder.

Başak kadını, bir kez duyduğu 'aşkın gerçek ve ideal olduğunu kabul ettikten sonra, bu ilişkinin tertemiz olduğu konusundaki kendi inancı, dünyadaki bütün yasal kâğıtların hepsinden üstündür. Bütün burçlar içinde, hem son derece pratik, hem de aynı zamanda harikulade romantik olan tek kadın, Başak kadınıdır. Yasa dışı bir aşk ilişkisi, yüzeyde basit ve ahlâk dışı görünebilir. Aslında, buna ne kadar zor karar verdiği göz önüne alınırsa, Başağın, karakterine uygun bir davranış örneği olduğu anlaşılır. Başak kadını böyle bir ilişki karşısında toplumun suçlamasıyla utanç içinde kıvranacaktır, ama gene de ne davranış şekli, ne de niyetinin temizliği konusundaki kendi kanısı değişecektir. Bu da, zihne hükmeden, havai ideal peşinde koşan Merküri etkisiyle karışık, Başağın toprak yanının sağlam pratikliğini gösteren kusursuz bir örnektir. Başağın aşkında öyle bir kor ateş vardır ki, bir kez tutuştuğunda, yakıcılığı ve amacına bağlılığı ile, başka Burçlardaki tüm ihtirasları gölgede bırakır. Ne var ki, bu ateş pek çabuk tutuşmaz...

Şunu kabul ediyorum ki, tipik Başak kadınında aşkın ateşli, fiziksel yanı biraz zayıftır. Ama bu kadında gizemli, sakin, bekleyen bir özellik vardır. Romantik aşkta çekingenliğin güzelliğini tercih eden erkekler için "ruhun ihtirası", fiziksel ihtirası aratmayan bir özelliktir.

Başak kadını herşeyde kusursuzluk arar, ama bu kendisinin de kusursuz olduğu anlamına gelmez. Olumsuz davranışları vardır ve bu davranışlar çok asap bozucu olabilir. Bunlardan biriyle başlayalım; Başak kadınlarında, hiçkimsenin hiçbir işi kendileri kadar düzenli ve iyi yapamadıkları gibi değişmez bir inanç vardır, insanı gerçekten çileden çıkaran da, genellikle, hiçkimsenin hiçbir işi onlar kadar iyi yapamadığıdır. Aynı zamanda titiz bir şekilde dakiktirler. Siz hiç bir Başak kadınını randevunuzda beklettiniz mi? Sinirlendiği ya da hırçınlaştığı zaman, şiddetli öfkeye kapılmayacak, fırtına gibi esmeyecek, başınızda şişeler kırmayacaktır belki, ama canını sıktığınız zaman sizi tersleyebilir ve huysuzlaşabilir. Açık sözle azarlanabilirsiniz de... Arada sırada bir Başak kadını bayağı şirretleşebilir de, ama çoğu ışı bu kadar ileri götürmez, o'na çiçekler götürün. Hatalı olduğunuzu kabul edin ve tartışmayın. Tartışmanın size hiçbir yaran olmaz, Başakla başa çıkamazsınız, ö bir toprak burcudur, doğanın yaratılışta verdiği güzellikleri beğenir. Bu yüzden çiçekler gerilen sinirlerini yumuşatır. Özür dilemeğe gelince, az ve öz olsun. Başağı hiç kimse kolay aldatamaz. En güzel konuşan bir insanın en ustalıklı yalanını yakalayacak ve yakanızın kenarındaki en hafif bir ruj lekesi O'nun dikkatli gözünden kaçmayacaktır. Fesatlığı yoktur, ama kesinlikle aptal da değildir.

Kirli çamaşırlarınızı karıştıracak demek istemiyorum; hiç olmazsa evlenmeden önce... Evlendikten sonra ise, artık kendi evinde olduğu için, kirli çamaşırlarınızı gözden geçirmekten pek de öyle suçluluk duymayacaktır.
İş kendi hatâsını kabul etmeğe gelince, bu kızın kafasında bir takoz vardır, en iyisi akıllılık edip suçu hemen siz üstlenin bari... Çoğu zaman nasıl olsa O haklı çıkacak, siz de düş kırıklığına uğrayacaksınız... Öyle ise neden kavga etmeli? Onu normal haline döndürürseniz, gene o enfes tatlı yaratık olacak, siz de kimin kazanıp kimin kaybettiğine aldırmayacaksınız bile.,,

Şayet erkeklik gururunuzun alacağı yaraya katlanabilirseniz, mâlî konularda O'nun fikrini almaktan ya da bütçeyi onun ellerine bırakmaktan kârlı çıkabilirsiniz. Çok dikkatli ve pratiktir; Maliye Bakanlığının bile gözünden kaçabilecek en küçük hatâları yakalar. (Eğer doğumunda başka güçlü etkiler almamışsa...)

Şayet bir Başak kızıyla flört ediyorsanız, davranışlarınıza ve gramerinize dikkat edin. Kötü bir konuşmayı, küfretmeyiğ ya da el tasından su içmeyi hiç hoş görmez. Kulağının dibinde kereviz çiğnemeğe kalkışmayın ve mısın koçanından yemekten tümüyle vazgeçin daha iyi. O'nun yanında mısın koçanından kibarca yemeğe çalışsanız bile, bu her zaman tehlikeli bir davranıştır. Garsona onu kesmesini ve tabakta servis yapmasını söyleyin. Şapşalca bir giyim de O'ndan asla geçer not almayacaktır. Bir kez Başağa âşık oldunuzsa, en iyisi günde iki kez traş olmağa hazır olun. Bu kural duş almakta da geçerlidir. Traş losyonu sürün, gereksiz tüyleri temizleyin, saçlarınızı özenle fırçalayın, temiz bir gömlek giyin, davranışlarınızda görgüye dikkat edin ve bu kızla buluşmağa gitmeden önce ayakkabılarınızı boyayıp cilalayın. Ve işte size çok değerli bir sır: Bir daha randevuya geç kalırsanız, sanki vakitten haberiniz yokmuş gibi davranın. Kapıdan içeri öfkeyle girin. Size ne olduğunu sorduğu zaman, O'na şu aptal, gülünç, yıkılası kütüphanenin (küfür etmemeğe dikkat edin) kurallarına göreğ hep vaktinden beş dakika önce kapandığını söyleyin. Arada sırada pek de fena olmamakla birlikte, her gece daha siz o ağır bilimsel kitapları kaldırmağa vakit bulamadan kapılan üstünüze kapatıp kilitlediklerini anlatın. Geç kaldığınızı tümüyle unutacaktır.

O'nu at yarışlarına götürüp bir haftalık maaşınızı Altın Şans'a yatırdığınızı ve kaybettiğinizi görmesine neden olmayın. Yakışıksız hikâyelerinizi öğle yemeğinde erkek arkadaşlarınıza saklayın. O'na sürekli hafifmeşrep bir tip olmadığı için mutlu olduğunuzu anlatın. Hem de öylesiniz, değil mi? O da zaten erkek delisi biri değil. Başak aşırılıklara kaçmaz. Kendini de idare edebilir, sağ olun... Ama bunu yaparken ille de bir erkek gibi davranması gerekmez.

Fiziksel çekiciliğinizle O'nu etkilemeğe çalışmayın, ya da metroda O'nu kucaklamaya kalkışmayın. Daha ilk ve hattâ onuncu buluşmanızda "iyi geceler" öpücüğü için acele etmeyin-daha iyi şeyler için bekleyin. Zarafet ve incelikle yavaş yavaş ilerleyin. Oyunu baştan sona ustalıkla oynayın. Yoksa kendinizi aşağıda, orkestra yerinde, bütün diğer banjo çalanların arasında bulursunuz. Söz tiyatrodan açılmışken, O da herhalde tiyatro seviyordun Resmi geçitleri de... Tantanalı yürüyüşler, dramatik gösteriler, O'nun sıkı sıkıya kontrol altında tuttuğu kendi heyecanlarına bir çıkış yolu açar. Aynı zamanda O büyük bir eleştirmendir de... Oldukça gelişmiş zekâsı ve artistik zevki karışarak O'na keskin bir sezgi kazandırır. Brodway rejisörlerine bunu bir anlatabilirseniz, turne açılışları için bedava bilet yağmuruna tutulurdunuz, incelikleri anlama O'nun başlıca özelliklerinden biridir. Tiyatro oyunlarım, konserleri, kitapları çok sever. Ancak, bunların içeriği konusunda ciddi şekilde eleştiricidir. Sizin kravatınız, saç biçiminiz, ne yaptığınız, ne söylediğiniz konusunda da o kadar eleştiricidir. Nefes almak sizin için ne kadar doğalsa, eleştirmek de O'nun için o kadar doğaldır. Başak sonsuza kadar herşeyde kusursuzluk arayan bir insandır. O olmasa hepimiz oldukça dağınık, çapaçul kişiler olabilirdik. Bununla birlikte, O'nu eleştirmeyin. Bu, kurallara aykırıdır. Altın kural burada kesinlikle geçerli değildir. O'nun size yaptığını, siz O'na yapmasanız iyi edersiniz. O kristal berraklığındaki anlayışıyla, sizin kusurlarınızın farkında olduğu kadar, için için kendi kusurlarının da farkındadır. Sık sık kendisini de sert bir şekilde yargılar; sizin yardımınıza ihtiyaç hissetmemesi de bundandır. "O, kendisinin en acımasız eleştiricisidir" demek doğru olur.

Bu kadına âşık olmanın en güzel yanı, sizin bütün dertlerinizi üstlenip, belki bundan zevk de almasıdır. Erkekliğinize hiç halel getirmeden, sizin yanlış davranışlarınıza engel olacaktır. Bu da, başka burçlarda doğan kadınların aynen uygulaması gereken bir sanattır.

Sadakat konusuna gelince, ender olarak bir Başak kadınının, anlaşılmaz bir nedenle, dürüstlükten ayrıldığını işitebilirsiniz. Ancak böyle bir gönül eğlencesinin altında genellikle kendine birşeyi kanıtlama arzusu yatar ve pek uzun sürmez. Arada sırada başı dönerek zevk ve safaya dalan Başak kadınları bu yanlış davranışlarım ört bas edecek kadar akıllıdırlar ve böyle bir davranış da hiç kuşkusuz son derece az görülen bir olaydır. Genel olarak, eğer size gerçekten âşıksa, tipik bir Başak kadınını en seksi bir erkekle bir ay ıssız bir adada bıraksanız, sizi aldatmayacağına güvenebilirsiniz, îki ay kalırsa ne mi olur? Şey, ne de olsa Başaklar da insandır, bilirsiniz. Yürüyen, konuşan komputerler değillerdir, insanların sandığından daha sıcak kalpleri ve ilân etmek için ilân tahtası kiralamak zahmetine katlanmasalar da, gerektiğinde gök gürültüsü gibi gürleyebilecek duygulan ve heyecanlan vardır. Başağın duygusal yapısı kontrol altındadır ama, duygulan yok değil, vardır. Bunu unutmayın. Bu size cesaret verecektir.

Başak kızı ufak şeylerde bile insanı rahatsız edecek derecede, kılı kırk yararcasına titizlik gösterir; ama öte yandan dünyanın en iyi, en cömert, en sevecen küçük yaratığıdır. O'nun kusursuzluk merakını kusur olarak değil, erdem olarak kabul edin. Bütün bu kargaşa dünyanın her yerinde şaha kalkmışken, Başağın keskin gözü ve zekâsı olmasa ne yapardık? Eleştirici huyu sinirinizi bozsa bile öyle tatlı ve sevimli bir havası vardır ki, hiç karşı koyamazsınız. Ama tabii, siz bunu zaten öğrenmiş bulunuyorsunuz; yoksa, günde iki kez traş olup, her gece kütüphaneye gider miydiniz? O alçak gönüllü tavırları ve o tatlı, ışıl ışıl gözleri görevlerini iyi yapmışlar. Hattâ başkaları kusur bulmadığı zaman O'nun ne kadar şakacı olduğunu ve o güzel başın içinde ne keskin bir zekânın yattığını da herhalde anlamışsınızdır. Çok hoş ve tuhaf bir şeydir.

Başak burcu kadınları gülerken kahkahaları küçük çıngıraklar gibi çın çın çınlar.

O, hayallere aldanmaz; bu yüzden O'na olmayacak fikirler satmağa çalışmayın. O'na göre gerçek, güzelliktir, güzellik de gerçektir. Her üç saniyede bir kül tablalarını dökmesine alışın, O'nun sokak kedilerine iyi davranın; O da rutin piponuzu ve terliklerinizi getirip elinize verme görevini kadınca bir zarafetle yapacaktır. O kendisini ihtiyatla ve ancak güvendiği kişiyle paylaşır. Küçük şeyler de O'nun için çok şey ifade eder. O, alçak gönüllülüğüne ve doğal utangaçlığına karşın, kara bulutlar toplandığı zaman başkalarına teselli verecek kadar dayanıklı ve güçlüdür. Başak kadınlarının sessiz cesareti ve derin sorumluluk duygusu, geniş aileleri bir arada tutan sihirli bir tutkal görevi yapar. Herhalde iyi bir aşçıdır, O'nun pişirdiği çorbadan asla zehirlenmezsiniz. Eviniz temiz ve rahat olacaktır, ve sehpanın üstündeki kocaman kâsede çikolata yerine elmalar bulunacaktır (çikolata dişlere ve sağlığa zararlıdır).

Herhalde çocuğunuzu burnu akarak, reçele bulanmış yüzüyle ve ayaklarında partal lâstik pabuçlarla mahallede koşuşurken hiçbir zaman görmeyeceksiniz. Minimini parmaklarını, tütününüzü ortalığa saçarken ve özel kağıtlarınıza boya sıvaştırırken de yakalamayacaksınız. Başak kızı sıkı bir disiplinci olacaktır. Başak kadınları bir veya iki çocuktan fazlasını pek istemezler. Kadınlık duygularını tatmin etmek için anneliğe ihtiyaçları yoktur. Ama bir kez bebek O'nun yaşamına girince, onun fiziksel, ahlaksal ve öğretimle ilgili ihtiyaçlarını hiçbir zaman ihmal etmeyecektir. Duygusal ihtiyaçlarını o kadar kolay karşılayamayabilir. Ancak, sizin sevginizden emin olur ve takdir edildiğini bilirse rahatlayacak ve çocuğuna çok sıcak bir sevgi gösterecektir. Minikler Başak annelerini tatlı bir şekilde şakacı ve nazik bulacaklardır. Başak anneler sıkı bir disiplinle çocuklarına iyi alışkanlıklar kazandırmağa çalışacaklardır. Ama öyle tatlı bir havaları vardır ki, çocuklar güvenle sevildiklerine inanırlar.

Son kalan paranızla ekmek değil "ruhunuz için sümbüller alın" .diyen şiiri hatırlıyor musunuz? Bu kadına her ikisini de verin. Onu çoğunlukla dikiş dikerken, yama yaparken yakalayabilirsiniz; ancak gerçekten tipik bir Başak eşse, eviniz birbirine karışan mis gibi taze çiçek kokulan ve fırındaki çıtır çıtır sıcak ekmek kokularıyla dolu olacaktır. Eve gelmek ne güzel... O, sizin eski hayallerinizin tozunu silkeleyecek ve tekrar pırıl pırıl parlamalarını sağlayacaktır. Asla, sizin jiletinizi ve kirpiklerini boyamak için diş fırçanızı ödünç almayan bir eşiniz olacaktır. Hastalandığınız zaman bir melek gibi size bakacak ve en iyi arkadaşınızla flört ederek sizi utandırmayacaktır. Temiz pak giyinecek ve ev işleriyle kuaför dedikodularının dışında başka konularda da sizinle konuşabilecektir. Ondan, hakettiğiniz tüm sadakati ve ilgiyi göreceksiniz. Kıskançlık yüzünden duygusal sahneler yaratmayacak ve paranızı aptalca harvurup harman savurmayacaktır. Sırlarınızı kalbinde saklayacak, işinizi yoluna koymanıza yardım edecek ve herhalde orta yaştayken yüzü kırışmayacaktır. Şimdi gerçekten söyleyin, bütün bunlar halinize tavrınıza dikkat etmenize ve tırnaklarınızı temiz tutmanıza değmez mi? Gözleri, tertemiz sevgiyle dolu serin göller gibidir ve gülümsediği zaman bütün odayı ışığıyla aydınlatır. Bir daha hiçbir zaman bu kadar şanslı olamazsınız.