BASAK

Başak burcundan bir âmiriniz varsa, O'na iyi davranın. Herhalde gizli dertleri vardır ve mutsuzdur. Başaklar başkalarını zor kullanarak yönetecek zorba âmirler olmak için yaratılmamışlardır. Çiğneyebildiklerinden daha fazlasını ısırdıklarına çok geçmeden pişman olurlar. Kuşkusuz, doğum haritasındaki yıldız durumlarına göre, en yüksek yönetici görevini mükemmel bir şekilde başaran Başak'lar da vardır, ancak bunların sayısı çok azdır. Herhalde bunların sayısını bir elin parmaklarıyla sayabilirsiniz.

Tipik Başak, başkalarının fikirlerini güvenilir bir şekilde uygulayan, tahtın arkasındaki güç olmak için biçilmiş kaftandır. O, büyük bir şirketin, tüm çalışanların sorunlarıyla ilgilenmek ve neşeli, şakacı bir arkadaş imajı yaratmak zorunda olan başkanı mevkiinde olmaktansa, şah mat diyen yönetim kurulu başkanı olarak daha mutlu ve daha başarılı olacaktır. Herkesin dertlerini dinleyeceği bir mevkiye gelmek, Başakların çoğunun en son isteyeceği şeydir. Tanrı biliyor'ya, zaten kendi sıkıntıları kendi başlarından aşmıştır ve onlara bir ömür boyu yeter; çoğu hayalî sıkıntılar olsa bile...

Ortakların düşüncesizce davranışlarından sorumlu olmanın yarattığı baskı, yanında çalışanlara sürekli emirler vermek, halkla ilişkileri yürütme zorunluğu, ticaret hayatındaki büyük imparatorlukların parasal hokkabazlıklarıyla başa çıkmak sıradan bir Başağın üstesinden geleceği şey değildir, O'nun genel yöneticilikteki mutsuzluğunun bir nedeni de ormanın tümünü görmek yerine, ağaçlan teker teker tam bir berraklıkla görme eğilimidir. Aslında, şirketin başkanına yol gösteren adam olarak Başağı böylesine vazgeçilmez bir mücevher yapan da, O'nun bu huyudur. O, resmin bütününü gören kişi olmayabilir; ancak, daha atak kişilerin dikkatsizce boyadıkları kusurlu yerleri o silip düzeltebilir. Karmakarışık projeleri yürütebilecek ve onlardaki en küçük zarar verici kusurları bile görüp düzeltebilecek biri varsa, o da Başaktır. Binlerce tehlikeli, sakıncalı, anlaşılmaz yanı olan, en içinden çıkılmaz projeleri, Başak ele alıp yürütebilir. Çok büyük bir titizlikle mucizeler yaratması için gerektiği şekilde kendi başına kalamayacağı en üst yöneticilik uğruna, böyle bir yeteneğin asla harcanmaması gerekir. Aslında, sihirli organizasyon yeteneğini halk kitleleri önünde göstermeğe zorlanırsa, Başak biraz saçmalıyormuş gibi görünebilir, ama bu doğru değildir. Gizli gösterişçiliği yüzünden böyle bir duruma düşürülen Başak, genellikle sonunda böyle bir suçlamayla da karşı karşıya kalabilir.

Kritik bir konuda fikri sorulan Başak bazı şimşekleri üstüne çekebilir. Şunu kabul etmek gerekir ki, çoğunlukla bir yönetici "hayır" demek istediği zaman, gülümseyerek "evet" demek, "evet" demek istediği zaman da kaşlarını çatarak "hayır" demek zorundadır. Bütün bunlar, oyunun kurallarındandır. Ancak Başak şalgama şalgam der ve şalgamı lâleymiş gibi göstermediği için insanların kendisine cephe almalarına şaşar.

Sonuç olarak, yüksek yönetici mevkiindeki Başak bazen kendini savunmak için aldatıcı davranışlara başvurmak zorunda kalır ve aldatıcı davranışlar da O'nun yaratılışına son derece ters düştüğü için, sonunda kurnaz ve iki yüzlü olmakla suçlanır, îki yüzlülükten böylesine nefret eden Başak için, bu ne büyük haksızlıktır. Ne yaparsınız ki bu, O'nun yaratılışına uygun düşmeyen bir koltukta oturmasının bedelidir. Müşterilere ardı arkası kesilmeyen şaraplı, yemekli, gevezelikle dolu iş yemekleri verme zorunluluğu sıradan bir Başağı birkaç ay içinde kendi kabuğuna çekilmeğe sürükler; bu durumun birkaç yıl sürmesi ise O'nun ciddi bir ruhsal bunalıma düşmesine neden olabilir.

Kendi ruhunu inceleyen herhangi bir Başak, sonunda kuruluşu meydana getiren makineleri işletme görevini üstlenerek, resimlere poz verme işini başkasına bırakmanın kendisi için daha iyi olacağına karar verir. Eğer kendini gerçekten işine adamışsa (kendini gerçekten işine adamayan bir Başak var mıdır acaba?), şirketin başındaki adamın katılmak zorunda olduğu sosyal ve politik faaliyetlerden için için nefret eder, çünkü bunlar O'nun görevlerini ihmal etmesine neden olmakta-dır-ve hiç kuşkunuz olmasın ki, görevini ihmal etmek de Başağın hafife alacağı bir şey değildir.

Öte yandan, Başağın yönettiği iş yeri, diyelim ki, bir düzineden az memurun çalıştığı bir iş yeriyse, bir römorkörün kaptanı olarak Başak çok başarılı olabilir, ö, teknesinin görünmeyen engellere çarpmasına kesinlikle izin vermeyecektir, çünkü karşısına çıkabilecek her tehlikeyi önceden bütün ayrıntılarıyla enine boyuna, yukarıdan aşağıya, inceden inceye hesaplamış olacaktır. Ancak her zaman arada sırada kaideyi bozacak istisnalar çıkabileceğini önceden kabul ederek, büyük şirketlerin yöneticiliğiyle Başakların bağdaşmadığını söylemek gerekir, örneğin, yükselen burcu Yengeç ve Oğlak Ay olan bir Başak değişik yürüyüştü bir atar. Tıpkı sıradan bir Başağın küçük Dir Şirketin başında çok başarılı olabileceği gibi, böyle bir Başak da büyük bk şirketin başında gerçek bir basan sağlayabilir. Banlar aynı zamanda, başlıca işi özen isteyen araştırmalar olan bilimsel deneyim gruplarım yönetmekte de üstün başarı gösterirler.

Bu amir sürekli olarak kelimeleri yanlış yazan, parmaklarında mürekkep lekeleri olan, sardunyalarını sulamayı unutan bir sekreterin savrukça yaptığı hatâları hoş görmeyecektir. Bir Başaktan terfi almayı istiyorsanız, her an tetikte ve dikkatli olmak zorundasınız. Hiçbir zaman, iki-kırk beşte olan randevusunun üçte olduğunu söylemeyin, yoksa hatânızı inanılmaz bir açık sözlülükle yüzünüze vurmaktan çekinmeyen hırçın ve sinirli bir patronla karşı karşıya kalırsınız. Kendinizi savunmak için, aynı toplantıda gerekli olan kâğıtları kendisinin yanlış verdiğini söylemeğe gelince, bunu unutun. Size daim hoşgörülü
İ
davranmasını sağlamak için kendisinin son derece seyrek olarak yaptığı yanlışlarla O'nu suçlamağa kalkışırsanız, bundan müthiş rahatsız olarak size dik dik bakması daha çok olasıdır Bunu bir kez daha denerseniz, işsiz kalabilirsiniz. Küçük bir eleştiri, Başak burcundan patronunuzu son derece etkiler. Size gelince, böyle davranışlardan hemen vazgeçmelisiniz. Sizin için bir tek yol vardır, yalnızca bir tek yol. Yanlış şeyler yapmayın, işte bu kadar basit.

Bir kez kendinizi Onun kusursuzluk merakına göre ayarlarsanız, kartal bakışlı Başak patronunuzun iyi kalpli ve âdil bir insan olduğunu görürsünüz. Sizin son gönül ilişkilerinizin ayrıntılarım dinlemek istemeyecektir, çünkü duygusal şeyler tipik Başağı sıkar. Öte yandan, sol ayağınızın küçük parmağının tırnağı bakım istediği için izin isterseniz, sizi sempatiyle dinleyecektir. Hastalık izni anlayışla karşılanır. Büro içindeki flörtleşmeler ve dikkatsiz alışkanlıklar değil. Masanızı derli toplu tutun, mini eteklerinizle ve frapan makyajınızla büroda dikkatleri üstünüze çekmeyin, saçlarınızı hiçbir zaman O'nun kağıtlarının üstüne fırçalamayın, verdiği talimatı dikkatle dinleyin. Eğer giyiminizi, çalışma alışkanlıklarınızı, zekânızı beğenirse şaşılacak kadar cömert, nazik, anlayışlı bir patron olabilir, O'nun da kendine has ufak tefek değişik özellikleri vardır, ama hangimizin yok ki?

Başak âmirin yanında çalışan erkekler biraz daha değişik sorunlarla karşılaşırlar. O, sizin yaratıcı fikirler getirmenizi, reklâm ve satış alanında atak olmanızı bekleyecektir. Sizin bu boşlukları kendi stilinde doldurmanıza güvenecektir. Alçak gönüllülüğü elde bırakmamağa dikkat edin. O, sizin kendisinden daha çok direkt harekete geçme yeteneğiniz olduğunu bilmektedir; aynı zamanda kendisinde sizden daha çok organizasyon yeteneği olduğunun da farkındadır. Daha becerikli ve dikkatli olduğunun da... Sizin, işleri O'nun yakın denetimi olmadan da yürütebileceğinizi açıkça belli etmenize de bayılmayacaktır. Hiç kuşkusuz O haklıdır. O genellikle haklıdır, ve siz buna alışıncaya, O'nun bu yanma saygı duymayı öğreninceye kadar, bu sizde biraz hayal kırıklığı yaratabilir.

Başak burcunda doğmuş olan âmirinizin hazımsızlık ilaçlarıyla dolu bir çekmecesi, gerçekler ve tahminlerle dolu bir kafası olması olasıdır. Ancak, aynı zamanda şefkatle dolu bir kalbi ve büro içindeki anlaşmazlıkları çözümleme yeteneği de vardır. Yılbaşı ikramiyesi olarak Jaguarlar ve vizon etoller dağıtmayacaktır, ama değeriniz neyse onu size ödeyecek ve sizi aldatmayacaktır. Şunu unutmayın ki, değerinizin ne olduğunu tam olarak ölçebilir. O'nu yanıltmak, olanaksız değilse, çok zordur.

Göz alıcı sabun köpüğü reklâmlarla O'nu heyecanlandıracağınızı sanmayın. Kendisi pek parlak hayallerle dolu olmayabilir; ancak böyle sabun köpüklerinin gürültüyle patlayıp, ortalığa sular püskürterek sizi sırılsıklam ıslatabileceğim düşünecek kadar hayal gücü vardır. Önerilerinizin ve çalışma metodlarınızın sağlam temellere dayanmasına dikkat edin. Aksi halde projelerinizi boş hayaller olarak elinin tersiyle itecektir; aynı şekilde sizi de elinin tersiyle itebilir.. Sık sık kılı kırk yaran kusur bulucu eleştirilerini çekemez duruma gelebilirsiniz; ama, ne de olsa bir âmirinize, "bu kadar dırdır da çekilmez" diyemezsiniz. Onun için, en iyisi O'nun eleştirme huyunu nezaketle kabul edin. Ne de olsa, size biraz şekil vermesi bir yerinizi incitmez.

O'na her zaman doğruyu söyleyin. O'na yalan söylemenin hiçbir yaran olmaz. Açıkçası, sizin Başak âmiriniz tatarcığı süzerek ayırabilir ama, deveyi yutmaz.

Eğer O'na anlayışlı bir şekilde destek olur ve gereken saygıyı gösterirseniz, sizi hiçbir zaman kırmayacaktır. O, içten içe gerçekten nazik bir insandır, ve evli olsun, bekâr olsun, çoğunlukla son derece yalnızdır. Kolayca arkadaş edinmez; O'na cesaret vermenize insanın içine dokunacak kadar müteşekkir olacaktır. Bütün Başaklar gibi, O'da gizli bir rüya ile yaşar ve hiç de göründüğü gibi duygulu olmaktan uzak bir insan değildir. Havlamasının ısırmasından beter olduğunu keşfettiğinizi O'na belli edin (havlaması bile nazik ve sessizdir, ya), o zaman fildişi kulesinden aşağıya inecektir. Başka memurlar O'na cimri derlerse de, aldırmayın. Gerçekten sıkınaya düştüğünüz zaman doğru O'na gidin; cimri diyenlerin ne kadar yanıldıklarım göreceksiniz.